Wypłata środków ze spółki z o.o.

Jak wygląda wypłata środków ze spółki z o.o.? W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej kwestia wypłaty i wpłaty pieniędzy nie jest naznaczone rygorystycznymi przepisami prawa. Z pewnością wszystko komplikuje się w sytuacji prowadzenia firmy w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj mamy do czynienia z nałożonym obowiązkiem podatkowym, do którego należy się dostosować.

Kwestia podwójnego opodatkowania

Bezsprzecznie warto zaznaczyć, że konto spółki z o.o. posiada tzw. odrębną osobowość prawną. Obowiązkiem właściciela jest opłacanie podatku od dochodu.  W przypadku wypłaty pieniędzy ze spółki obowiązek pojawia się po raz kolejny. Każda wypłatę dokumentuje się podstawą prawną. Z tego powodu istotną kwestią prowadzenia firmy w postaci spółki z o.o. jest oddzielenie prywatnego majątku od funduszy spółki.

Jak wypłacić pieniądze ze spółki z o.o.?

– Wypłata środków ze spółki z o.o. tytułem wynagrodzenia na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło – pieniądze przeznaczone na taki cel stanowią dla spółki koszt
– Zaliczka na poczet dywidendy – koszta wypłacane właścicielom jako wynagrodzenie za udzielenie kapitału
– Wynajem powierzchni biurowej
– Szkolenia, podróże, delegacje służbowe
– Wynagrodzenie wspólnika jako członka Zarządu spółki

Reasumując,
istnieje wiele sposobów wypłacania pieniędzy ze spółki z o.o. przy równoczesnym unikaniu podwójnego opodatkowania jest kilka. Właściwy wybór uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności.

 

Sprawdź również nasze pozostałe wpisy, które są godne uwagi:

Zmiana umowy spółki z o.o.

 

wyplata-srodkow-ze-spolki-zoo

Wypłata środków ze spółki z o.o.
Przewiń na górę