Osoby prowadzące własną działalność muszą pamiętać o tym, że mają możliwość rozszerzenia zakresu działalności poprzez zgłoszenie zmiany kodów PKD spółki. Zgłoszenie zmiany kodów może obejmować:
– dodanie nowych kodów PKD
– wykreślenie obecnych kodów PKD
– zmianę profilu działalności
Jak zmienić kod PKD w spółce zarejestrowanej w KRS?
Umowa spółki określa przedmiot działalności spółki, czyli kod Polskiej Klasyfikacji Działalności. Przypisane kody do podmiotu są upublicznione w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zawiera on najważniejsze informacje o podmiotach funkcjonujących na rynku.
Wspólnicy mają możliwość określenia większej ilości niż 10 kodów PKD w umowie. Godne uwagi jest jednak, że w KRS widoczne jest maksymalnie 10 kodów (jeden najważniejszy informujący o podstawowej działalności oraz nie więcej niż 9 dodatkowych).
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że w KRS mogą zostać wpisane tylko kody określające przedmiot działalności zdefiniowany w umowie. Istnieje możliwość zmiany kodów PKD w KRS bez konieczności zmiany umowy.
Uwaga! Warto podkreślić, że umowa spółki musi przewidywać zmianę na planowany rodzaj działalności.
W przypadku, gdy spółka podejmuje nową działalność lub też rezygnuje z poprzednio prowadzonej działalności, wspólnicy zobowiązani są do określenia istotnych zmian w umowie spółki oraz dokonania aktualizacji wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Interesuje Państwa zgłoszenie zmiany kodów PKD spółki? W przypadku zmian kodów PKD w prowadzonej działalności warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dopełnią niezbędnych formalności w imieniu klienta.
— Kolejny wpis: Zakazane kody PKD