Po zarejestrowaniu spółki w KRS następuje rejestracja spółki w US. Bez wątpienia wypełnienie dokumentów do urzędu skarbowego (właściwego na lokalizację podmiotu) to obowiązek podczas którego wypełniania można skorzystać z pomocy specjalistów. Dlaczego? Nieprawidłowo wypełnione wnioski oraz dokumenty mogą znacznie wydłużyć czas wprowadzenia podmiotu na rynek.
Warto zaznaczyć, że jeżeli dokumenty zostaną złożone w niewłaściwych US – zostaną przekazane do właściwego urzędu.
Rejestracja spółki w US wymaga wypełnienia:
1. NIP-8
Formularz, który składają wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma znacznie sposób rejestracji podmiotu (S24 / u notariusza). Dokumenty powinny zostać złożone w terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki. Istotne jest, że w przypadku, gdy spółka zatrudnia pracowników termin wynosi 7 dni.
3. PCC-3
Formularz dotyczący podatku od czynności cywilnoprawnych. Płatnikiem tego rodzaju podatku jest spółka. Ile wynosi podatek? Za podstawę przyjmuje się wniesiony kapitał zakładowy: 0,5% x wysokość kapitału zakładowego.
W przypadku spółki założonej przez Internet opłaty dokonuje się US.
W przypadku spółki zarejestrowanej u notariusza, opłatę pobiera notariusz.
Podatek należy złożyć w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
3. UPL-1
Formularz nadający pełnomocnictwo do wysyłania deklaracji elektronicznych w imieniu spółki. Bez wątpienia istotne jest to, że jednym drukiem UPL można upoważnić tylko jedną osobę.
4. VAT-R
Formularz umożliwiający rejestrację spółki jako czynnego płatnika VAT. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie wszystkie spółki składają ten rodzaj dokumentu w US.