Krajowy Rejestr Sądowy jest rodzajem rejestru publicznego, który prowadzony jest przez sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości. Ważne funkcje rejestru KRS – o czym bez wątpienia powinni wiedzieć przedsiębiorcy oraz podmioty funkcjonujące na rynku?
Dla wyjaśnienia KRS funkcjonuje od 2001 roku na podstawie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. W związku z tym przedsiębiorcy zobowiązani są przestrzegania zasad prawnych związanych z danymi w KRS.
KRS umożliwia dostęp do najważniejszych danych o podmiotach funkcjonujących na rynku.
Godne uwagi jest to, że od czerwca 2012 roku można pobrać bezpłatne odpisy KRS.
Ważne funkcje rejestru KRS:
– informacyjna (ogólnopolska baza danych o podmiotach uczestniczących w obrocie gospodarczym)
– legalizacyjna (wpis do rejestru umożliwi dokonywanie dalszych czynności prawnych)
Istotne jest to, że jeżeli przedsiębiorcy nie zadbają o prawdziwość danych zawartych w rejestrze sąd ma do dyspozycji środki prawne mające za zadanie przywrócenie stanu faktycznego zgodnego z obowiązującymi przepisami.
Kto korzysta z danych w KRS?
Z danych KRS przede wszystkim mogą korzystać wszyscy (inwestorzy, kontrahenci, przedsiębiorcy itp). Przedsiębiorcy mają możliwość pozyskania odpisu, wyciągu lub zaświadczenia dotyczących danych zawartych w rejestrze.
Odpisy i wyciągi można pobierać w ekspozyturach Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego lub w Internecie.
Pomoc w aktualizacji danych spółki w KRS:
W związku z koniecznością zachowania aktualnych danych w KRS, nasze biuro oferuje solidną pomoc w zakresie aktualizacji danych w KRS. Pomożemy bezpiecznie dopełnić informacji w zakresie aktualizacji nowego adresu spółki, danych członków zarządu czy też sposobu reprezentacji podmiotu.