Kiedy warto zdecydować się na pomoc w zawieszeniu działalności? Na jaki czas można zawiesić działalność?
Zawieszenie wykonywania działalności oznacza, że w tym okresie spółka nie może prowadzić aktywności gospodarczej oraz osiągać z tego tytułu przychodów. Dopuszczalne jest jednak wykonywanie czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia dochodu spółki. Mowa tutaj o takich czynnościach jak m.in.:
- przyjmowanie należności,
- regulowanie zobowiązań,
- zbywanie środków trwałych,
- uczestniczenie w postępowaniach sądowych i podatkowych,
- wykonywanie obowiązków nakazanych przepisami prawa.
Istnieje możliwość przeprowadzenia kontroli w podmiocie gospodarczym.
Kiedy można zawiesić działalność?
Aby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogła zawiesić działalność należy spełnić warunki:
- brak zatrudnionych pracowników na podstawie umowy o pracę
- okres zawieszenia trwać musi od 30 dni do 24 miesięcy,
- zarząd podejmuj odpowiednią uchwałę z określeniem daty rozpoczęcia wstrzymania działań w firmie.
Uchwałę przesyła się do Krajowego Rejestru Sądowego wraz z dodatkowymi formularzami oraz oświadczeniem o niezatrudnianiu pracowników. Ponadto, w terminie do 7 dni od złożenia wniosku o wpis informacji zarząd musi zawiadomić także właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego. Co równie istotne, wniosek o wpis zwolniony jest z opłat sądowych, a sama informacja o zawieszeniu nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Procedura zgłoszona powinna zostać także do Urzędu Statystycznego, Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powiadomienie organu podatkowego umożliwia przedsiębiorcom zwolnienie m.in.:
- z obowiązku składania deklaracji podatkowych przez okres zawieszenia oraz z zaliczek na podatek dochodowy.
W przypadku czynnych podatników od towarów i usług, zgodnie z ustawą przedsiębiorca ma prawo do wykazania kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Z tego przywileju podatnik skorzystać może w pierwszej deklaracji, jaka składana zostaje po wznowieniu działań przedsiębiorstwa.
Warto pamiętać, że jeżeli spółka została wstrzymana na okres krótszy niż cały rok bilansowy, to wciąż pozostaje ona w obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego.
Maksymalny okres, w jakim działalność może zawiesić swoją działalność wynosi 24 miesiące. Jeżeli zarząd nie złoży przed upływem tego terminu wniosku o wznowienie przedsiębiorstwa, to sąd ma prawo do wszczęcia postępowania przymuszającego.
W ostateczności, organ państwowy ma także możliwość zlikwidowania działalności gospodarczej oraz wyrejestrowania jej z Krajowego Rejestru Sądowego.
Pomoc w zawieszeniu działalności – dla kogo?
Planowanie i samodzielne zawieszanie działalności nie powinno być przeprowadzane przez niedoświadczone osoby. Aby uniknąć pomyłek i konsekwencji lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania ekspertom.
—
ZUS a zawieszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością