Czym jest kod PKD?

Czym jest kod PKD? PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, to obowiązująca klasyfikacja rodzajów działalności gospodarczej realizowanych przez firmy funkcjonujące na rynku. Głównie wykorzystuje się go do celów statystycznych. Osoby decydujące się na założenie własnej spółki zobowiązani są do wyszczególnienia usług, które pomogą określić właściwie kod PKD.

Przypisanie kodu PKD obowiązuje zarówno przedsiębiorców rejestrujących podmiot w Krajowym Rejestrze Sądowym jak również zakładających firmę w CEiDG. W odpowiednich formularzach należy wskazać wybrane kody PKD, które potrzebne będą również w prowadzeniu działalności.

Kodów PKD do wyboru jest około 400, są one podzielone na 21 sekcji i 99 działów, niektóre działy są jeszcze podzielone na grupy.

Jak wybrać odpowiedni kod PKD?
Pierwszym krokiem jest odpowiednie określenie przeważającej działalności zakładanej firmy. Jeżeli pojawia się problem w określeniu najważniejszego kodu PKD, należy wybrać kilka najbardziej zbliżonych do charakteru wykonywanych czynności.

Istotnie należy zaznaczyć, że przypisane kody PKD mogą mieć znaczący wpływ podczas ubiegania się o dofinansowanie z UE.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że przedsiębiorcy mają możliwość:
– skorzystania z wyszukiwarki kodów PKD,
– skorzystania z usług doradztwa w zakresie zakładania firm.

Właściciele spółek powinny pamiętać o tym, że odpowiedzialności karnej podlega osoba, która dane statystyczne przekazuje niezgodnie ze stanem faktycznym. Osoba ta podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Sprawdź również: Zakazane kody PKD

czym-jest-kod-pkd

Czym jest kod PKD?
Przewiń na górę